Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Американски палачинки со боровница

Потребни состојки:

  • 2 јајца
  • 180 гр брашно
  • 3 лажички шеќер
  • 2 лажички на прашок за пециво
  • 1 лажичка сол,
  • 250 мл. неутрална павлака,
  • 2 лажици растопен путер
  • 150 гр мармалад од боровинки.
  • 50 гр. боровинки
  • Масло за јадење

Припрема:

Скршете ги јајцата и одвојте ги белките од жолчките. Изматете ги жолчките. Во посебен сад измешајте го брашното, прашокот за пециво, шеќерот и солта. Потоа додадете ја смесата во изматените жолчки, додадете го растопениот путер. Изматете ги белките и додадете ги во садот, па додадете ја неутралната павлака и изматете со миксер се додека смесата не се соедини. Додадете ги боровинките па промешајте.

Во тавче за палачинки ставете малку масло да се загрее. Потоа ставете една црпалка од смесата и направете палачинка со дијаметар од 10 сантиметри. Печете се додека не се појават меурчиња, па превртете ја палачинката.

Наредете неколку палачинки во чинијата за сервирање, па одозгора полијте ги со мармаладот од боровинки. Добар апетит!

Прочитај

Green Tea

Фантастичната линија на Џенифер Лопез е резултат на редовно секојдневно вежбање, но и добра исхрана. Латиноамериканската дива веќе откри дека секогаш се грижи за...

Cotton Club

Копенхаген, главниот град на Данска, е домаќин на Модната недела пролет / лето 2021 година, што беше можност Данците да ги покажат своите најдобри...

Green Tea

Надворешните температури деновиве го достигнуваат својот врв, па честопати нашето единствено спасување е да останеме во климатизирани простори. Сепак, дури и изложеноста на климатизери...

Fool Moon

Оскаровката Хали Бери денес го слави својот 54 роденден. Познатата американска актерка е родена на 14 август 1966 година во Кливленд. Нејзиното рано детство...