Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Лесно и вкусно

Потребни состојки:

За кора:

  • 8 белки
  • 200гр шеќер
  • 150гр мелени ореви или лешници
  • 1 лажица брашно

За фил:

  • 8 жолчки
  • 250мл млеко
  • 150гр шеќер во прав
  • 50гр пченкарно брашно
  • ванилин шеќер
  • 150гр путер

Начин на подготовка:

Изматете белки со шеќер, додадете ореви и брашно и од смесата испечете 6-7 тенки листови. Во млеко изматете шеќер и пченкарно брашно, додадете се во изматените жолчки, па додадете ванилин шеќер и на пареа направете жолт фил. Кога филот ќе се олади, додадете пенасто изматен путер и филувајте ја тортата. Последната кора од тортата премачкајте ја со бела глазура од шеќер. Со чоколадна глазура наполнете го шприцот и исцртајте ја тортата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Advertisement