Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

совети

Од канцеларија на шпорет: Како да јадете готвено, а да не подготвувате после работното време

Готвење после работното време? За да не ви преседне ручекот или за да не папсате од глад и умор после работноте време или пак воопшто да не јадете, ви предложуваме неколку финти како сепак да јадете готевно јадење. И тоа без поголеми последици по вашиот буџет и нерви.

КУПЕНО ПИЛЕ

Веќе испеченото пиле може да го користите на повеќе начини.

Исецкајте го месото и измешајте го со сирење, тоа може да биде прилог.

Сецкано пилешко може да се измеша и со тестенини, или пак да се стави во супа.

Лиснатото тесто навистина е тајното оружје на брзата кујна. Имено, со него може да се сервира сè, од олено до благо, речиси во секоја прилика.

ГОТВЕТЕ ДО ПОЛОВИНА

Згответе ориз, грав, грашок, леќа во вид на чорба. Тоа нека ви биде подлога за убаво чорбесто јадење или вариво.

РИБА

Купете малку поголема количина риба, исчистете ја и ставете ја во замрзнувач. Кога брзате, само ставете ја во плехот, посолете ја, ставете маслиново масло и ќе имате здрав оброк готов за 20 минути.

ЈАДЕТЕ СИРОВО

Зеленчукот како што е зелката, не мора да го готвите

Доволно е само ситно да ја исецкате и да ја зачините со лимонов сок.

НАПРАВЕТЕ РАЗНИ СОСОВИ

Направете поголема количина сос, да речеме од босилек, нане, лук или некои други билки. Замрзнете еден дел, па тогаш кога нема да имате време да готвите, додајте го на парчетот лосос, пилешко или тестенини, во зависност што ви се јаде во моментот. Ќе имате вкусен оброк за помалку од 15 минути.

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...