• Сподели на:

Ако сте под постојан стрес на работа ослободете се на 3 едноставни начини

___

Многуте обврски и постојаното трчање и трошење енергија претставуваат стрес, особено на работното место, каде поминуваме најголем дел од денот.

Затоа е потребно да најдете начин за да се ослободите од стресот без да губите многу време и без да си создавате дополнителни обврски.

1. Станувајте во 7 наутро и појадувајте овошје со повеќе хранливи влакна. Комбинирајте го со чај кој содржи природни стимуланси како што се гинко, женшен и кој ја зголемува вашата отпорност ма стресот и ви ја подобрува концентрацијата.


2.
За ручек јадете суши, салата или некој лесен сендвич, а за вечера јадете риба со ориз. Омега 3  масните киселини при крајот на денот секогаш е добра опција бидејќи го регулира крвниот притисок, ја намалува депресијата како и болките во зглобовите.


3.
Трето и еднакво важно е трипати неделно да одите на трчање. Секој втор ден е најдобра варијанта, за вашиот организам и мускулите да имаат време да се одморат и да го совладаат сето она што се случува во меѓувреме. Не бидете мрзливи и искористете ја енергијата која ја имате по завршувањето на работните обврски. Тоа ќе ви даде уште подобри резултати.

Дополнително: Пијте многу вода во текот на целиот ден.


Оставете коментар

___