Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

совети

3 секојдневни навики на продуктивните луѓе

Успешните луѓе знаат дека е многу важно да останат продуктивни, па затоа се трудат да изградат секојдневни навики кои ќе им помогнат да ги организираат своите денови и што подобро да го искористат расположливото време.

Можеби вам ќе ви изгледаат како неважни, но ако почнете со време да ги практикувате, бидете сигурни дека вашата продуктивност ќе се зголеми, а резултатите кои ги остварувате ќе стануваат сѐ подобри.

Ова се трите најмоќни навики на продуктивните луѓе:

1. Кој рано рани, две среќи граби

Легнувањето пред полноќ и будењето во 6, 7 наутро е многу подобро отколку заспивањето во 3 и будењето на пладне. Луѓето кои легнуваат и стануваат рано функционираат подобро во текот на денот.

Станувањето рано наутро е една од најдобрите стратегии за одржување на продуктивноста, а луѓето кои рано легнуваат и стануваат се поведри, брзи и имаат повеќе енергија.


2. Секој ден е нов почеток

Ако денот го започнете со јасна цел пред себе, ќе бидете повеќе продуктивни. Ако секој ден кога се будите ве чекаат по неколку мејлови и пораки, секако дека нема да можете да се сконцентрирате, бидејќи истите тие ќе ви го одземаат вниманието од важните работите.

Најдобро е да одвоите неколку минути за медитација или да си ја пуштите омилената плеј листа. За тоа време размислете што ви е приоритет тој ден, а подоцна сконцентрирајте се на него.

3. Во здраво тело, здрав дух

Со вежбањето го одржувате физичкото, но и емотивното здравје. Ако се чувствувате добро заради својот изглед, сѐ ќе ви оди од рака. Тренирањето може да биде добра утеха, но и вентил преку кој ќе ја исфрлите целата негативна енергија.

Запишете се во најблискиот фитнес центар, вежбајте пилатес или аеробик, а ако воопшто не сакате таков тип на вежбање, тогаш посетувајте курсеви по танц или зумба кои исто така ќе ви помогнат да имате одлично тело и супер здравје.

Прочитај

Four Seasons

The Muraka, Maldivi Нема ништо подобро да се избега од реалноста, од вистински луксузен подводен стан. Како дел од островот „Conrad Maldives Rangali“, „The...

Fine Living

Ако некогаш сте посакале да живеете во Бел Ер, ние имаме совршена понуда за вас … Со цена од 16,89 милиони долари, вилата за...

Wall Street

Детали покриени со златен лист и рефлективни панели се главните карактеристики на стилот „Арт Деко“ во овој париски ресторан, кој британскиот дизајнер Џон Велан...

Fine Living

На Бел Ер има многу импресивни мега-вили, но само неколкумина имаат архитектонско значење до таква мера како онаа за која денес зборуваме… Позната како...