Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____избери боја

Третман за сува и оштетена коса со врело масло

Сувата и оштетена коса може да се подобри со неколку третмани со врело масло. Растителното масло во комбинација со етеричните масла ја враќа еластичноста на влакното и му го враќа неговиот сјај.

Во помал сад ставете кокосово масло, маслиново масло и масло од сeмки од грозје. Садот оставете го да отстои во топла вода околу 10 минути. Потоа во загреаното масло додадете по 3 капки од следните етерични масла: рузмарин, лаванда и жалфија. Смесата од масла промешајте ја со дрвена лажица.

Вашата коса поделете ја на четири еднакви дела. По неколку капки нанесете на секој од деловите и масирајте нежно од скалпот кон врвовите. Завиткајте ја косата со крпа и оставете ја да отстои 10-15 минути. И за крај убаво измиете ја косата со шампон кој редовно го користите.

Подобар ефект ќе постигнете доколку овој третман го правите пред легнување. Завиткајте ја убаво косата, маслото ќе делува во текот на ноќта, а наредното утро може да ја измиете.

Прочитај

Four Seasons

Од Патагонија до Тасманија, овие дванаесет оддалечени одморалишта се дизајнирани да одржуваат далечина и да извлечат максимум од самотија и приватност… Долго пред зборовите...

Wall Street

Секој маж сака да мириса убаво, а секоја жена сака намирисан маж. Затоа е многу важно да изберете парфем што ќе ве направи среќни....

Fine Living

Можете ли да си го замислите животот, во кој излегувате во дворот пред вашата куќа и се качувате во вашата луксузна јахта, со која...

Fool Moon

Лего додаде уште една неверојатна серија на својата Technic линија – истата со помош на Bugatti Chiron претставена во 2018 година, на која постојано...