• Сподели на:

Косата е симбол на убавина: Избегнувајте ги овие грешки кои ве прават постари

___

Косата е еден од највпечатливите делови кои ја изразуваат убавината на жените и не е тајна дека меѓу првите работи што момците ги забележуваат е токму косата.

Косата е ваш симбол на женственост и за да ја одржите убава и сјајна избегнувајте ги овие грешки:

Посветете внимание на фризурата

Не е важно дали имате долга или кратка, виткана или права, дали сте русокоса или бринета – морате да ја најдете вистинската фризура која одговара со вашиот облик на лицето, но и со стилот на облекување.

Расцутени врвови се големо НЕ

Можеби ви е жал да ја шишате, но задолжотелно земете го телефонот во раце и свртете го бројот од вашиот фризерски салон. Расцутените врвови само повеќе ви штетат на косата и во ниеден случај не изгледаат убаво.

Сѐ треба да биде минимално

Особено бојата на прамените никако не треба да ви биде нијанси различна од бојата на косата. Освен ако се работи за омбре, кое секогаш можете да го пробате.

Осветлување на косата

Светлата коса не ви гарантира убав изглед и често може да ве направи да изгледа постаро од вашите години. Бирајте нијанси кои ќе ви дадат природен и женствен изглед.

Коса „зафрлена” наназад

Ако веќе на лицето ви се појавиле првите брчки и не сакате да ги изложувате во тоа ќе ви помогне косата. Не ја зафрлајте наназад туку едноставно направете фризура со шишки или степени кои ќе бидат во склад со вашата форма на лице.


Оставете коментар

___