Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____избери боја

3 грешки кои ја уништуваат фарбаната коса

На фарбаната коса и е потребна посебна, дополнителна нега. Пред се, неопходна е хидратација, но на повеќето жени ги прават овие три грешки со кои несвесно ја оштетуваат косата.

Пречесто миење

Немојте косата да ја миете секој ден. Ако се масти, користете шампон за сува коса. Косата мијте ја со ладна вода, бидејќи на тој начин бојата ќе биде постојана, а влакното сјајно.

Високи температури

Фенот, пеглата за коса и фигарото ја оштетуваат косата дупло повеќе од вообичаено. Фарбаната коса е чувствителна на топлина и лесно се суши. Затоа пред обликување на косата обавезно нанесете препарат за заштита од топлина, а фенот, пеглата или фигарото наместете ги на пониска температура.

Погрешно фарбање

Погрешното фарбање ја оштетува косата и коренот. Кога сакате да го покриете израстокот, најдобро е да не ја фарбате цела коса. Ако сакате да ја смените бојата, најубаво е да нанесете боја на исрастокот, да почекате неколку минути, потоа продолжете со фарбање на остатокот од косата. На овој начин ќе добиете уедначен изглед.

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...