Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Зошто треба да подгорувате ловоров лист во домот?

Доколку сакате вашиот дом секогаш да мириса свежо и чисто, а притоа тоа да не биде некој вештачки мирис, постојат начини за да го постигнете тој ефект со помош на природни средства.

sto-ke-se-sluci-dokolku-zapalite-lovorov-list-vo-vasiot-dom-01.jpg

Еден од нив е ловоровиот лист, кој освен што наоѓа примена во кујната, може да послужи и како средство за чистење на домот од различни непријатни мириси и мирис на влага.

Сѐ што треба да направите е да запалите неколку суви листови од ловор.

Резултатите кои можете да ги очекувате се навистина неверојатни:

1. Мирисот на ловоров лист делува како аналгетик, при што организмот поактивно лачи ендорфин.

2. Го смирува нервниот систем.

3. Мирисот на ловоров лист има моќ да спречи епилептични напади.

4. Помага во проблемот со несоница.

5. Го подобрува чистењето на дишните патишта.

6. Освен за здравјето, ловоровиот лист е многу ефикасен во борбата против различни инсекти, бидејќи неговиот мирис ги плаши, а не е штетен ниту за децата, ниту за домашните миленици.

Па затоа, запалете неколку листови од ловор и излезете од просторијата на 10 минути. Кога ќе се вратите, ќе забележите дека во просторијата покрај мирисот, се променила и самата атмосфера.

Прочитај

Uncategorized

2 октомври е најголемиот државен празник на Република Гвинеја. На овој ден, Гвинеја ја прославува независноста од Франција. 2018 е важна година, бидејќи токму...

Совети за Секс и Врска

Ја љубам мојата сопруга и не се срамам да го покажам тоа. Ја сакам наутро, кога е без грам шминка, сонлива и со коса која...

Лице

Сите знаеме дека маскарата не би требало да ја користиме подолго од 6 месеци, колку и да е во добра состојба, а пудрата не...

Совети за Фитнес

Младата студентка Алис Лајвинг пред само година дена се одлучила да живее здраво и со таа одлука се трансформирала во фитнес кралица. Алис имала...