Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Знаци кои ќе ви покажат што значат акните на вашето лице. Не ги игнорирајте!

Ако ви се појави акна помеќу веѓите тоа не значи дека имате проблем со црниот дроб, за ова сепак свое мислење треба да даде лекар. Сигурно веќе сте слушнале дека појавата на акни на некои точно одредени места може да укажува на некој здравствен проблем.

Еве еден краток општ водич кој може да ви укаже на можен проблем.

Челото

Дигестивниот систем : намалете го внесувањето на преработена храна, маснотиите и зголемете го количеството на испиена вода во текот на денот.

Околу очите и веѓите

Бубрезите : Акните и се останато што се појавува околу зоната на очите ( вклучувајќи ги и подочниците ), упатува на дехидратација. Пијте повеќе течности, најдобро вода.

Коренот на носот

Црниот дроб : Намалете го алкохолот, масната храна и млечни производи. Ова е зона на која се појавуваат и знакови кои не упатуват и на алергија на некој вид храна. Вежбајте секојдневно, шетајте на чист воздух и спијте доволно.

Образите

Дишниот систем : Пушите? Имате алергија? Ова ќе се одрази на овие зони на лицето. Ако ниту едно од наведеното не е проблем, тогаш не дозволувајте вашето тело да се прегрева, Јадете повеќе ладна храна, намалето го внесот на шеќер и движете се повеќе на свеж воздух. Исто така избегнувајте месо, млечни производи, алкохол, кофеин и шеќер. Додадете повеќе зеленчук во исхраната.

Брадата

Хормоните : Акните во ова подрачје ни укажуваат на стрес и хормонални промени. И додека и двете од наведеното понекогаш се неизбежни, сепак можете да ги намалите ако спиете доволно, пиете повеќе вода, јадете доста зеленчук и ја одржувате кожата чиста. Уште еден занимлив факт , дека акните на тие подрачја укажуваат и на овулација ( и на која страна од јајникот ).

Прочитај

Wall Street

Иако на секого од нас му стана јасно дека пандемијата, корона вирусот нема да исчезне туку така, Ferrari брендот крои планови како да го...

Fine Living

Ремек дело од педесетите години од минатиот век, кое беше дизајнирано од угледниот американски архитект Френк Лојд Рајт, сега се наоѓа на продажба… Познат...

Cotton Club

Бисерите се носат веќе со векови – всушност, тие се највредниот подарок кај кинеските благородници уште од 2300 годиа пред нашата ера, додека во...

Cotton Club

Заедно со сите свои преубави новитети, Montblanc брендот лансираа и една старомоден примерок кој е дел од нивната 1858 колекција… Новитетот доби дизајнерски елемент...