Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Витамини за активирање на процесот на слабеење

Многу од процесите кои се одвиваат во телото не можат нормално да се одвиваат без некои витамини и минерали. Тоа се однесува исто и на процесот на намалување на тежината или слабеењето. Денес нутриционистите докажале дека потребните витамини се неопходни за успешно одвивање на овие процеси и за забрзување на метаболизмот па како последица ефикасно слабеење.
Кои витамини ќе ви помогнат да ослабнете?
Витамин Ц – Овој витамин го намалува холестеролот во крвта, помага за трансформирање на гликозата во енергија, што е неопходно за секојдневните активности.
Во витамините се активно ангажрани процесите на варење на храната и размена на материите. Например Б1 помага за трансформирање на енергијата од внесените протеини, масти и јаглехидрати, Б3 исто така ослободува енергија од храната, Б4 го активира метаболизмот и трансформацијата на мастите во црниот дроб.
Витаминот Д помага на телото не само да апсорбира калциум за коските но уште и го регулира нивото на формирање на масно ткиво.
Магнезиумот ја активира размената на материи и го контролира производството на енергија во организмот. Затоа ако сакате ефикасно да се ослободите од вишокот килограми треба да се грижите да примате оптимална дневна доза магнезиум.
Витамините внесени со храната не се доволни за покривање на секојдневните потрби на организмот. Поради таа причина мулти витаминските комплекси се задолжителни за луѓето кои сакаат да ослабнат.
Губењето на тежина е тежок процес и витамините во случајот се едноставно неопходни.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement