Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Трајно лекување на хемороиди со купка од камилица

Хемороидите за жал се многу распространета состојба. Но, уште повеќе  е проблем што истите се табу тема. Луѓето се срамат отворено да признаат за проблемот и да пробаат да побараат ефикасно решение, односно отворено да разговараат со нивниот лекар или со специјалист.  

Хемороидите имаат различна етиологија на настанување, а за нивна превенција е потребно редовно пиење на течности, течна храна и хигиена. Луѓето често бараат решение против хемороиди од алтернативната медицина, па затоа ние денеска ви представуваме неколку решенија на природна база кои можат да ви помогнат во борбата со хемороидите.

Чајот од камилица и топлата купка се одлично решение против хемороиди. Направете топла купка, некаде околу 35 степени, чајот од камилица можете да го додадете во купката и да останете да седите во неа 15-20 минути. Исто така со чај од камилица можете да ги мачкате хемороидите, ставајќи малку чај на стерилна газа.

Постои и друг ефикасен природен начин, а тоа е да помешате крема од невен и мед во еднакви количини, а смесата да ја нанесете директно врз хемороидите, по нанесувањето оставете смесата да делува.

Хемороидите се чест проблем кај чуѓето, а како причини се наведуваат модерниот начин на живот, многу седење, слаба физичка активност и брза храна. Во иднина потрудете се колку што можете овие појави да ги превенирате, а ако веќе имате проблем со хемороиди, тогаш пробајте едно од нашите решенија, веруваме дека ќе има резултати.

Прочитај

Wall Street

Иако на секого од нас му стана јасно дека пандемијата, корона вирусот нема да исчезне туку така, Ferrari брендот крои планови како да го...

Fine Living

Ремек дело од педесетите години од минатиот век, кое беше дизајнирано од угледниот американски архитект Френк Лојд Рајт, сега се наоѓа на продажба… Познат...

Cotton Club

Бисерите се носат веќе со векови – всушност, тие се највредниот подарок кај кинеските благородници уште од 2300 годиа пред нашата ера, додека во...

Cotton Club

Заедно со сите свои преубави новитети, Montblanc брендот лансираа и една старомоден примерок кој е дел од нивната 1858 колекција… Новитетот доби дизајнерски елемент...