Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Стар кинески лек од лук

Во 1971 година експедиција на Унеско во еден тибетски манастир пронашла рецепт  на стар кинески хомеопатски лек. Преведен од таблицата овој лек е објавен на многу јазици и приближен на медицината на 20-тиот век. Се претпоставува дека е стар околу две до три илјади години. Го ослободува организмот од масни и калцификатни наслаги, ја подобрува размената на материите во телото и еластичноста на крвните садови, спречува инфаркт, склероза, стенокардија, апоплексија и стварање на тумор. Престанува шумот во главата и го подобрува видот. Со точно придржување кон рецептот за лечење, го подмладува организмот.

 

Припрема:

Се чисти (со пластичен нож, никако со метален) и се испираат 350 грама лук, се сецкаат на ситно и се толчат со толчник од дрво или глина. Се ставаат во 300 милилитри 96% алкохол, цврсто се затвора садот и се чува 10 дена на ладно место. Потоа се цеди низ густа ткаенина и остатокот добро се исцедува. За 2-3 дена се почнува да се почне со лечење земајќи ја оваа микстура со 50 милилитри млеко на собна температура према следната шема – во капки.

 

Денови Доручек Ручек Вечера
1 ден 1 2 3
2 ден 4 5 6
3 ден 7 8 9
4 ден 10 11 12
5 ден 13 14 15
6 ден 15 14 13
7 ден 12 11 10
8 ден 9 8 7
9 ден 6 5 4
10 ден 3 2 1
11 ден 25 25 25

 

Се продолжува со земање на лекот три пати на ден по 25 капки додека не се потроши целата содржина. Терапијата се препорачува да се повтори после пет години.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Fine Living

Неверојатниот дом е дизајниран од познатиот архитект Золтан Пали. Имотот, кој беше домаќин на новата рекламна кампања на брендот Тифани во која беа вклучени...

Four Seasons

Ако на истото место летуваат Бијонсе, Џеј Зи, Дрејк, Кардашијан, Шакира, Вин Дизел и Шарлиз Терон, тоа место мора да има нешто посебно. Тоа...

Advertisement