Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Сите бенефиции на ф’стаците

Ф’стаците се богати со антиоксиданси, посебно со витамин Е, каротен и полифеноли, а содржат и многу токофероли (дури 23гр во 100гр) кои со витамин Е ја штитат и хранат кожата и спречуваат појава на рак.
Овие плодови се богат извор на витамин Б комплекс, рибофлавин, тиамин, ниацин, фолна киселина, витамин Б6 и пантотеинска киселина, додека, кога станува збор за минералите, содржат голема количина на манган, калиум, магнезиум, цинк, селен и железо.
Исто така, обилуваат со бакар (100гр фстаци ги задоволуваат дневните потреби за овие минерали) кои помагаат во производството на хемоглобин во крвта, олеснување на апсорпција и искористување на железото, контролирање на крвниот притисок и отчукувањата на срцето, и ги зајакнуваат крвните садови, тетивите и нервите.
Можеби најважниот елемент кој ф’стаците го содржат е олеинска киселина за да се намали нивото на лошиот холестерол и го зголемува нивото на добриот. Само 30гр фстаци дневно ги задоволуваат потребите за диететски влакна, мононезаситени масни киселини и антиоксиданти.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Според архитектурата, би рекле дека сте во Тунис или Мароко, а всушност сте во татковината на витезите од Малта, најголемиот симбол за одбрана на...

Cotton Club

Италијанската луксузна куќа Dolce & Gabbana ја претстави својата кампања Essentials есен/зима 2021 година во која се појавува супермоделот Бјанка Балти. Рекламната кампања за...

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Advertisement