Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Што ќе добиете ако секојдневно се гушкате?

Ако сте едни од оние кои обожаваат да се ,,галат”,  тогаш сигурно ќе си ја објасните Вашата неодолива желба со овие 5 докажани факти.

sto-ke-dobiete-ako-sekojdnevno-se-guskate-01.jpg

Гушкањето влијае многу позитивно на Вашето тело, умот  и на емоционалната стабилност на човекот. Ве опушта,смирува, ве ослободува од стресот.

Што ќе се случи ако секојдневно го практикувате ?

Гушкањето ви ја зајакнува врската

Помага да создадете подобра врска со другите луѓе кои ги сметате за блиски. Ве прави попуштени и покомуникативни.

Ве ослободува од стресот

При гушкање се ослободува окситоцин којуправува со кортизолот- хормонот одговорен за стресот. Тој ви ја подобрува и емоционалната состојба. А,со тоа ја подобрува и работата на срцето.

Ја ублажува болката

Кога ќе гушнете и ќе бакнете некој кој е повреден не е само културолошки феномен,туку со тоа навистина му помагате да се чувствува подобро. Хормонот окситоцин ни помага да се чувствуваме подобро и е докажано дека ја намалува болката.

Полесно заспивате ако се гушкате

Со тоа што го намалувате стресот, се смирува и телото, па побрзо сте подготвени да потонете во сон.

Помага против зависност

Според многубројните истражувања, гушкањето ја намалува желбата за храна, алкохол,лекови и опијати. Па, ако сте зависни од нешто од набројаното, Прегратката сигурно ќе ви ја ублажи болката.

 

Прочитај

Uncategorized

2 октомври е најголемиот државен празник на Република Гвинеја. На овој ден, Гвинеја ја прославува независноста од Франција. 2018 е важна година, бидејќи токму...

Совети за Секс и Врска

Ја љубам мојата сопруга и не се срамам да го покажам тоа. Ја сакам наутро, кога е без грам шминка, сонлива и со коса која...

Лице

Сите знаеме дека маскарата не би требало да ја користиме подолго од 6 месеци, колку и да е во добра состојба, а пудрата не...

Совети за Фитнес

Младата студентка Алис Лајвинг пред само година дена се одлучила да живее здраво и со таа одлука се трансформирала во фитнес кралица. Алис имала...