Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Секојдневни навики кои сериозно штетат на вашето здравје

На некои навики не можете да им побегнете, бидејќи долго време се дел од вашето секојдневие, но добро е да знаете дека се опасни по вашето здравје и барем да се обидете да ги промените.

На овие навики ретко им посветувате посебно внимание, бидејќи така сте научени да живеете, но истите сериозно можат да му наштетат на вашето здравје.

Еве за што точно се работи:

1. Недостаток на сон

Добро знаете дека треба да спиете минимум 7 часа во текот на еден ден за нормално да ви функционира организмот, но ако не го правите тоа, голема е веројатноста дека ќе бидете под стрес и нервоза, исфрустрирани и со ниска концентрација.


2. Готова храна

Понекогаш многу едноставно е да навратите до најблиската сендвичара или пекара и да јадете нешто додека се движите, но токсините кои доаѓаат од хамбургерот или помфритот воопшто не ви се потребни, туку штетни. Оваа храна не содржи никакви хранливи материи.


3. „Минатото“

Ако долго време сте пушеле, консумирале брза храна или пиеле голема количина на алкохол, тоа остава големи траги на вашето здравје. Дури и кога ќе се откажете од овие пороци, телото ги памети.


4. Производи за чистење

Сите ние сакаме чист дом без бактерии и токму затоа употребуваме голем број на средства за чистење на домот, но претераното чистење е подеднакво опасно како и просторот во кој нема хигиена.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Uncategorized

2 октомври е најголемиот државен празник на Република Гвинеја. На овој ден, Гвинеја ја прославува независноста од Франција. 2018 е важна година, бидејќи токму...

Совети за Секс и Врска

Ја љубам мојата сопруга и не се срамам да го покажам тоа. Ја сакам наутро, кога е без грам шминка, сонлива и со коса која...

Лице

Сите знаеме дека маскарата не би требало да ја користиме подолго од 6 месеци, колку и да е во добра состојба, а пудрата не...

Совети за Фитнес

Младата студентка Алис Лајвинг пред само година дена се одлучила да живее здраво и со таа одлука се трансформирала во фитнес кралица. Алис имала...