Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Русите откриле лек против рак: Производството почнува, клиничките истражувања завршени!

Научниците во Сибир и Русија успеале да создадат лек кој успешно делува на три видови смртоносен канцер. Лекот е клинички тестиран и дава добри резултати!
Се покажало дека лекот кој е даван на пациенти во мошне тешка здравствена состојба или трет и четврт стадиум на болеста, го продолжува траењето на животот повеќе од два пати во однос на прогнозата што ја дава стандардната терапија.
Следниот чекор на развој на овој лек е обид да се направи вакцина која ќе се користи во раните фази на болеста и која од тој момент би можела да спречи преминување на болеста во потешки фази на смртоносен канцер.
Експертите сметаат дека ќе се потврди нивното истражување односно ефикаснота на лекот против неколку врсти на рак како што се карцином на дебелото црево, рак на градата и простатата кај мажите.
Според руските медиуми, од Институтот се веќе подготвени за масовно производство на лекот.
Како што објаснува Владимир Козлов, директор на институтот, всушност и не станува збор за класична вакцина. Концептот на руските научници изгледа вака: Од телото на човекот се извлекуваат така наречени дендритски клетки и подоцна ги оспособуваат  после враќањето во телото да делуваат врз имунолошкиот систем и да го направат способен да се бори против клетките на карциномот.
cjepivorak
 
 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Fine Living

Неверојатниот дом е дизајниран од познатиот архитект Золтан Пали. Имотот, кој беше домаќин на новата рекламна кампања на брендот Тифани во која беа вклучени...

Four Seasons

Ако на истото место летуваат Бијонсе, Џеј Зи, Дрејк, Кардашијан, Шакира, Вин Дизел и Шарлиз Терон, тоа место мора да има нешто посебно. Тоа...

Route 66

Vazirani Ekonk има 722 КС и ,,тежи” само 1.627 фунти. Индија најчесто се поврзува со Тук-Тук и масовно производство на автомобили за земјите од...

Advertisement