Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Пушачите добиваат 7 килограми плус поради бактерија во цревата

Вистина е дека кој ќе ги остави цигарите ќе се здебели дури и кога храната што ја внесува е иста како претходно. Швајцарските научници откриле дека дури 80% од луѓето кои престануваат да пушат во рок од само неколку месеци добиваат во просек 7 килограми и тоа сало. Оваа нелогичност ги натерала да откријат зошто ова се случува.

Одговорот го нашле во цревата. Всушност кога човек ќе престане да пуши се менува и составот на цревната флора. Наместо бактерии од родот Фирмикутес и Актинобактерија во цревата се населуваат далеку поефикасните преработувачи на храна од видот Протеобактерија и Бактероидес кои водат до подобро искористување на хранливите материи па со самото тоа и дебелеење.

Истражувањето покажало дека пушачите кои откако ќе ги остават цигарите веднаш преминат на друг режим на исхрана кој вклучува повеќе зеленчук и овошје имаат поголеми шанси да не ги добијат седумте килограми пресметани во масни наслаги.

Практичен совет за сите оние кои ќе ги остават цигарите – Доколку се плашите дека ќе се здебелите, единствено што треба е да го смените режимот на исхрана, помалку калории и повеќе здрава храна.

ugojio se, debeo, mršav, smršati, ilustracija, debljina

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement