Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Прочистете го и освежете го организмот со овој лек: Природен еликсир за црниот дроб

Состојки:

6 лимони,

3 грејпфрути,

Корен од ѓумбир со големина од 9 – 10 см или 5 супени лажици ѓумбир во прав,

4 чешњина лук,

Неколку листови свежо нане, а може и јак чај од 2 дл со 3 ќесички,

Пола литар преварена вода,

3 супени лажици ленено масло,

1 кафена лажичка ким во прав.

Подготовка:

Исцедете го сокот од лимоните и грејпфрутот во еден сад. Во блендер ставете ги ѓумбирот, лукот, и чајот од нане и добро измешајте. Процедете ја оваа смеса и сокот од ѓумбир и лук додадете го во сокот од лимони и грејпфрут, додадете ја водата, кимот и маслото од лен. Се заедно добро измешајте додека добро не се изедначи. Се пие сокот во текот на еден ден, на неколку пати и на гладно.

Сокот се препорачува за сите, а особено за оние кои конзумираат алкохол, брза храна, цигари, таблети и сл. Луѓето со болест на црниот дроб треба редовно да го конзумираат сокот, 2 – 3 пати седмично, се додека резултатите не покажат подобрување на црниот дроб.

sok_za_jetru

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Според архитектурата, би рекле дека сте во Тунис или Мароко, а всушност сте во татковината на витезите од Малта, најголемиот симбол за одбрана на...

Cotton Club

Италијанската луксузна куќа Dolce & Gabbana ја претстави својата кампања Essentials есен/зима 2021 година во која се појавува супермоделот Бјанка Балти. Рекламната кампања за...

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Advertisement