Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Природна инекција против грип

Сезоната на грип веќе започна, а ладното и променливо време е многу погодно за ширење на вирусните заболувања. За да го зајакнете телото и да се подготвите за борба важно е да се зајакне имунолошкиот систем. Но и кога грипот ќе се појави важно е да реагирате во што ќе ви помогнат следните состојки. Оваа подготовка е многу силна и со нејзина помош ќе се ослободите од симптомите за многу кратко време.
Foto: Guliver/Thinkstock
Комбинацијата на овие состојки е совршена за борба против грип.
Потребни состојки:
4 чешниња лук
2 лажици мед
½ лажичка куркума
2 лажици рендан ѓумбир
½ чили пипер
3 чаши сок од портокал
1/3 сок од лимон
Подготовка:
Измешјате ги состојките, измиксирајте во блендер и истурете во стаклено шише. Напијте се по една чаша сок на ден, 3-4 дена по ред. Смесата е одлична за зајакнување на имунитетот, против грип или настинка. Сокот чувајте го во фрижидер.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Advertisement