• Сподели на:

Природен ботокс, согорувач на масти: Зошто секој ден треба да јадете по 10 ф’стаци?

___

Освен што се превкусни, веројатно веќе знаете дека ф’стаците се и многу здрави. Тие го подобруваат кардиоваскуларното здравје и метаболизмот, го намалуваат холестеролот и го забавуваат стареењето, односно имаат многу поволно влијание врз голем број од проблемите со кои се соочуваат луѓето денес.

priroden-botoks-sogoruvac-na-masti-zosto-sekoj-den-treba-da-jadete-po-10-fstaci-1.jpg

Можеби нивната цена ви е проблем, но кога ќе ги откриете овие 5 причини зошто секојдневно треба да јадете по 10 ф’стаци, веројатно ќе се предомислите и уште повеќе ќе уживате во нив!

Знаеме дека кога еднаш ќе започнете да ги јадете ф’стаците, тешко можете да запрете, но во никој случај не смеете да претерувате:

1. Ф’стаците го содржат моќниот антиоксиданс лутеин. Тој го спречува таложењето на мастите, а исто така ги спречува и воспаленијата. Со редовно консумирање од само неколку дена, ќе забележите намалување на холестеролот за 20%.

2. Тие се богати со влакна со што ја подобруваат дигестивната функција на организмот. Со само 10 ф’стаци вие ќе ја обезбедите потребната дневна доза растителни влакна.

3. Една шолја ф’стаци содржи 60% од препорачаната дневна количина фосфор. Тој ја стимулира толеранцијата на глукоза и важен е за разложување на протеините до аминокиселини.

4. Ако се консумираат секојдневно, ф’стаците може да ја зголемат сексуалната моќ кај мажите и до 51%, благодарение на есенцијалните масни киселини кои ги стимулираат сексуалните хормони и го зголемуваат протокот на крвта во гениталиите.

5. Ако се плашите од стареење, би требало да внесувате барем 5-10 фстаци секојдневно. Тие претставуваат природен ботокс, бидејќи во себе содржат бројни антиоксиданси.

За да го одбегнете прејадувањето, купувајте ф’стаци во лушпа и бројте го секој отворен ф’стак.

priroden-botoks-sogoruvac-na-masti-zosto-sekoj-den-treba-da-jadete-po-10-fstaci-2.jpg

 


Оставете коментар

___