• Сподели на:

Пијалоци за чистење на организмот

___

Поголемиод број на луѓе поради недостаток на време чувствуваат хроничен замор, подуеност и имаат проблеми со циркулација. Ако немате време секој ден да спремате здрави оброци, еве неколку рецепти за пијалоци кои ќе ви ја вратат енергијата и ќе ви го прочистат организмот.

Свеж сок од цвекло, сладок компир и моркови

Состојки – 1 цвекло, 1 сладок компир, 10 моркови

Во блендер измешајте ги сите намирници. Ставете го прво цвеклото, па компирот и накрај морковите. Овој пијалок делотворно ја прочистува крвта и јетрата од токсините. Цвеклото помага да се зголеми нивото на железо во крвта. Морковот е богат со витамин А и има диуретичко својство кое помага за отстранување на токсините и вишокот на течности од организмот.

Сок од јаболко, цвекло, моркови, целер и спанаќ

Состојки – 1 јаболко, 1 цвекло, 8 моркови, 3 чешлиња спанаќ

Овој силен милтивитамински пијалок го чисти организмот. Изобилува со железо, влакна и минерали, а позитивно делува и на системот за варење. Сите состојки ставете ги во блендер и пијте го за доручек.

Тинктура од лук и црно вино

Состојки – 12 главички лук, половина литар црно вино (по можност домашно)

Лукот исчистете го и исецкајте го на четвртини и ставете го во тегли. Додајте половина литар црно вино и добро затворете го. Држете го на соне околу 2 недели. Секојдневно протресувајте го, за да можат состојките добро да се измешаат. По две недели, процедете го и истурете го во стаклено шиште.

Земајте по една лажица 3 пати во денот во период од месец дена. Овој лековит пијалок ја чисти крвта, отстранувајки ја маснотијата и солта од организмот и го забрзува метаболизмот. Ова е силен пијалок за чистење и појачување на крвта, па добро е да се применува на 6 месеци помеѓу 2 третмани.


Оставете коментар

___