Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Пет успешни совети за смалување на потребата за храна

Ние ви нудиме супер трикови со помош на кои ќе ги заборавите слатките и грицките…

Дали често сакате да јадете јадења кои се високо калорични и полни со маснотии и спаѓаат во категоријата на забранети јадења, особено за оние кои се на диета. Дури и оние кои немаат проблем со храната, односно можат полесно да издржат и да се справат со потребата за храна додека се на диета, дури и тие се случува некогаш да го отворат фрижидерот и да најдат нешто за да се заситат.

Откажувањето од забранетата храна , постепено ја намалува потребата од масна и високо калорична храна, слатки и од грицките.

Foto: Guliver/Thinkstock

  1. Одберете храна со низок гликемиски индекс

Храната со понизок  гликемиски индекс се вари побавно и на тој начин предизвикува помало зголемување на шеќерот и инсулинот во крвта. Оваа храна со низок гликемиски индекс ќе ви помогне да го смалите гладот и притоа да не чуствувате тешкотии после оброкот, а сепак да се чуствувате најадени. Најдобро е да јадете 5 помали оброци во текот на денот и да јадете по 2 овошја во текот на денот и да внесете житарици како би внесле во организмот храна која му е потребна на вашиот организам и ќе се чуствувате заситени.

Foto: Pixabay/Free Images

2. На работното место понесете си храна од дома

Домашната храна која ќе ја понесете на работното место со која ќе бидат заменети сите високо калорични оброци ддека сте на работното место, ќе ви помогне да не ја зголемите вашата телесна тежина, а да не чуствувате глад. Таквата храна која е поздрава , ја намалува потребата за храна која што е потполно нездрава ,како хамбургери и помфрит…

Foto: Pixabay/Free images

3. Јадете разновидна храна

Строгите и рестриктивни режими на исхрана само ја зголемуваат потребата за висококалорични јадења. Најдобро е себе си да можете да си дозволите да внесувате различни намирници, но добро искомбинирани.

Foto: Pixabay/Free images

4. Паметно да ја распоредите храната

Најкалоричниот оброк обично е најдобро да го јадете за ручек, додека доручекот и вечерата да содржат храна богата со растителни влакна и протеини. Најдобро е ручекот да го започнете со супа , потоа главното јадење и салатата оставете ја за крај. Ако така го распоредите оброкот, така ќе имате чуство дека сте изеле повеќе храна и ќе ви се намали потребата за слатко после ручекот.

Foto: Pixabay/Free images

5. Не го прескокнувајте доручекот

Доручекот е најважниот оброк во текот на денот. Наутро можете да појадувате овесни снегулки или варени јајца со рѓан леб. Луѓето кои обично го прескокнуваат доручекот обично во текот на денот имаат потреба за слатка ужина и повеќе храна од оние кои не го прескокнуваат доручекот. Затоа не заборавјте на него доколкуу сакате да не бидете гладни цел ден.

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...