Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Ова, тврдат експертите, се топ намирници за здрава кожа, коски, заби, очи и коса!

Тајната на млада кожа и здрава коса? Не е во препаратите. Тајната е во режимот на исхрана. Експертите тврдат дека ако сакате здрави коски, заби, кожа и коса – ова се намирниците што мора да ги конзумирате.

Спанаќ – Овој зелен зеленчук е преполн со антиоксиданси. Спанаќот содржи луеин, антиоксидант поради кој ќе имате здрави очи. Добар извор е на витамини Б, Ц и Е, како и калиум, калциум, железо, магнезиум и Омега 3 масни киселини.

Орвви – Ако сакате нежна кожа, здрава коса, очи и цврсти коски – јадете ореви. Вклучете грст ореви во вашето секојдневно мени и обезбедете за организмот доволно Омега 3 масни киселини и витами Е.

Киви – Мало и рошаво овошје преполно со витамин Ц и антиоксиданси поради кои вашата кожа ќе биде стегната, а забите и коските здрави. Кивиот е одличен борец против брчки.

Црна чоколада – Ја штити кожата од УВ зраците и помага да остане хидратирана, а спротивно од стандардното мислење, чоколадата не предизвикува акни. Секако, секогаш имајте на ум дека овде зборуваме за чоколадите кои содржат над 60% какао.

Јогурт – Една чаша јогурт содржи повеќе калциум отколку чаша млеко, а калциумот е неопходен за здрави коски, нокти и заби. Во комбинација со мед, јаболко и цимет ќе добиете најздрав појадок.

Компир – Оваа суперхрана е полна здравје, а особено во последно време стана фаворит за многу експерти. Компирот е богат со бета каротен, пигмент кој создава витамин А и кој е потребен за добар вид и здравје на очите воопшто, а уште една причина на оваа листа е тоа што е одличен борец против стареење. Секако мора да внимавате како го подготвувате. Печен компир со маслиново масло е полн погодок.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Според архитектурата, би рекле дека сте во Тунис или Мароко, а всушност сте во татковината на витезите од Малта, најголемиот симбол за одбрана на...

Cotton Club

Италијанската луксузна куќа Dolce & Gabbana ја претстави својата кампања Essentials есен/зима 2021 година во која се појавува супермоделот Бјанка Балти. Рекламната кампања за...

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Advertisement