Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Ова се оние пијалоци кои се најдобрите за вашето здравје!

Околу 70% од масата на човечкото тело е вода и ништо не би можело да ја замени таа потреба на организмот од течности. Водата е најполезниот извор на влага, но освен неа има и други пијалоци, кои даваат на организмот многу полезни материи. Еве кои се 8-те најдобри!
Зелениот чај – силен антиоксиданс кој го намалува ризикот од појава на рак, остеопороза и срцево садови болести. Добар е за коските и забите, како и за младиот и затегнат изглед на кожата. Помага во борбата со целулитот.
Чај од нане – помага при стомачни растројства, ги олеснува болките, го подобрува варењето на храната и го забрзува метаболизмот, има противоспалителен ефект, ја отстранува болката и напнатоста во мускулите.
Млеко – Благодарение на јаглехидратите од млекото нивото на шеќер во крвта останува стабилно, калциумот од млекото се усвојува добро поради присуството на витамин Д исто така во млекото. Млекото помага на клетките за ефикасно согорување на маснотиите.
Млеко од соја – представува еден вид превенција од срцево садови болести, го намалува нивото на лошиот холестерол и триглицеридите.
Топло чоколадо или какао – го подобруваат расположението и го намалуваат ризикот од појава на низа тешки болести. Во какото се содржат многу полезните полифеноли кои ги штитат клетките од слободните радикали.
Доматен сок без сол – според повеќето анализи штити од појава на повеќето форми на рак. Доматите содржат голема концентрација на ликопен кој е силен агенс против појава на рак во стомачниот тракт., грлото на матката, дебелото црево, црниот дроб, градите и др.
Сок од боровинки – ги штити непцата од многу болести, помага при инфекции, но треба сокот да биде 100% природен без додаден шеќер во него, за да биде здрав.
Сок од портокал – овој сок е прекрасен извор на фолна киселина која е неопходна за правилен раст и развој на плодот додека е во мајчината утроба.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Fool Moon

Серена Вилијамс отворено проговори за својата одлука да се повлече од светот на тенисот, но и за постпородилната депресија и тешките одлуки со кои...

Advertisement