• Сподели на:

Ослободете се од стресот и анксиозноста: 4 супер јадења кои ќе ве релаксираат

___

Ако сте под стрес или сте анксиозни, понекогаш ви изгледа дека никако не можете да се смирите и ја барате утехата во храната.

Но, кога посегнувате по сладоледот или чоколадото како издувен вентил, пробајте да јадете храна која навистина може да ви помогне да го опуштите мозокот.

Постојат минерали и витамини кои поттикнуваат испуштање на „среќни невротрансмитери“ кои се наоѓаат во најсекојдневната храна.

Ова се дел од нив:

1. Овес

Овесот е одлична „грицка“ за пред спиење, бидејќи високото ниво на триптофан предизвикува чувство на смиреност, а мелатонинот помага да заспиете. За да ги направиме нештата уште поубави, овесот има висок процент на Б6 и магнезиум , правејќи го да биде храна која смирува. Додадете ленено семе за омега 3 и ете цела порција смиреност.


2. Чиа семе

Тоа е одлично за релаксирање од стрес и тие имаат повеќе триптофан во една порција отколку што има една цела мисирка. И плус, чиа семето е полно со магнезиум.


3. Лосос

Ова моќна супер храна е одлична за справување со анксиозност и депресија. Лососот е богат со омега 3 масни киселини, особено високо ниво на Б витамини, полно со магнезиум и има мало количество триптофан.


4. Ракчиња и школки

Школките се пребогати со триптофан, а ракчињата со омега 3 масни киселини. Треба нешто повеќе да кажеме?


Оставете коментар

___