Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Невен – природен лек за многу заболувања

Невенот е долго време познат на народната медицина. Тој има противоспалителен ефект, како и способност да го убрза процесот на зараснување на раните. Невенот е особено полезен при проширени вени, изгореници и тртирање на постоперативни рани. Освен тоа делува многу ефикасно при габични инфекции на рани. При генитални габични инфекции се препорачува промивки со раствор од невен.
Невенот се препорачува и при жолтица, болести на црниот дроб, чир, воспаление на дебелото црево, крв во урината, при висок крвен притисок и како средство за смирување. Чај од невен е одлично средство при запек. Истиот раствор се дава и при глисти.
Како се приготвува растворот:
Една лажица сув невен во 250 мл врела вода, се остава 10 минути и се цеди. Чајот се пие топол без додавање на шеќер. За надворешна употреба концентрацијата може да биде поголема, 2-3 лажици сув невен.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement