Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Навики кои се подеднакво штетни како и пушењето цигари

Ако не пушите цигари, тоа не значи дека водите здрав живот. Постојат неколку штетни навики кои се подеднакво лоши за вашето здравје како и цигарите.

naviki-koi-se-podednakvo-shtetni-kako-i-pushenjeto-na-cigari-01.jpg

Ова се 5 работи кои штетно влијаат на вас:


1. Долготрајно седење

Седењето воопшто не му годи на вашето здравје, дури и кога вежбате секојдневно. Ако седите повеќе од 8 часа дневно, мора да се движите барем половина час.


2. Премногу месо и сирење во исхраната

На телото му се потребни протеини кои ги добиваме преку месото и сирењето, но постојат и „вегетаријански“ извори на протеини кои треба да ги консумирате барем два до три пати неделно.


3. Готвење на плинска печка

Готвењето на плин има една голема маана, а тоа е што за време на готвењето вдишувате три загадувачи кои се еднакви на пасивното пушење.


4. Солариум

Без разлика на тоа што солариумот се рекламира како најсигурен начин на сончање, имајте на ум дека тоа е само макретиншки трик.


5. Хронично неспиење

На организмот потребни му се минимум 6 до 7 часа спиење за да може нормално да функционира и да не се појават негативните последици како: висок притисок, срцеви заболувања и други здравствени проблеми.

Прочитај

Uncategorized

2 октомври е најголемиот државен празник на Република Гвинеја. На овој ден, Гвинеја ја прославува независноста од Франција. 2018 е важна година, бидејќи токму...

Совети за Секс и Врска

Ја љубам мојата сопруга и не се срамам да го покажам тоа. Ја сакам наутро, кога е без грам шминка, сонлива и со коса која...

Лице

Сите знаеме дека маскарата не би требало да ја користиме подолго од 6 месеци, колку и да е во добра состојба, а пудрата не...

Совети за Фитнес

Младата студентка Алис Лајвинг пред само година дена се одлучила да живее здраво и со таа одлука се трансформирала во фитнес кралица. Алис имала...