Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Народни лекови за ублажување на кашлица

Кашлицата може да се лекува и со народни средства.
Докажано е дека бабините рецепти помагаат при кашлица. Тие не само што се лесни за исполнување, туку го штитат и организмот.

  • Земете ‘рж​​, овес или јачмен, додадете цикорија и два грама исчистен горчлив бадем и сварете топол пијалок – пијте го како обично кафе, може и со топло млеко.
  • Направете сок од ротквица со шеќер или мед – ја ублажува кашлицата и болките во градите при настинка.
  • Ситно исечете и сварете 10 главици кромид и едно чешне лук во непастеризирано млеко, додека не омекнат. Додадете малку чај од нане и мед. Доза: по една лажица на час во текот на целиот ден.
  • При кашлица помагаат и жолчките од јајца, изматени со шеќер и рум (на гладно).
  • Измешајте сок од ротквица или морков со млеко и мед во однос 1:1. Доза: по 1 лажица 6 пати на ден.
  • Измешајте 2 лажици свежо масло, 2 жолчки од свежи јајца, 1 кафена лажица брашно и 2 кафени лажици чист мед. Се консумира по 1 кафена лажица 3 пати на ден.
    За смирување на кашлица се препорачува сок од боровинки со мед.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Fine Living

Неверојатниот дом е дизајниран од познатиот архитект Золтан Пали. Имотот, кој беше домаќин на новата рекламна кампања на брендот Тифани во која беа вклучени...

Four Seasons

Ако на истото место летуваат Бијонсе, Џеј Зи, Дрејк, Кардашијан, Шакира, Вин Дизел и Шарлиз Терон, тоа место мора да има нешто посебно. Тоа...

Advertisement