Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Многу е важно кога пиете вода

Покрај фактот што е неопходно да се внесуваат по 2 литри вода на ден, важно е и во кој дел од денот ја консумирате, иако доста луѓе не знаат за тоа.

Имено, лекарите препорачуваат да не избегнувате да испиете две чаши вода пред спиење. Во текот на денот, кога сте исправени, гравитацијата ја држи водата во долниот дел од телото и нозете отекуваат. Кога ќе легнете и долниот дел од телото ви е на исто ниво со бубрезите, тогаш тие полесно ја отстрануваат водата бидејќи работата им е олеснета. Исто така, доколку пиете вода во одредено време, ќе ја зголемите нејзината ефикасност во телото. Имено, две чаши вода после будење ќе ви помогнат да се активираат внатрешните органи. Една чаша вода 30 минути пред оброк ќе му помогне на варењето. Една чаша вода пред туширање помага во намалување на крвниот притисок, а пиењето вода пред спиење ги намалува шансите за срцев и мозочен удар. Интересно е да се додаде дека со водата може да ги спречите грчевите во нозете кои се појавуваат за време на ноќта. Имено, мускулите на вашите нозе бараат хидратација, а кога истата нема да им ја овозможите, тие се грчат и ве разбудуваат.

Прочитај

Four Seasons

Кога станува збор за вашето ментално и физичко здравје, мораме да признаеме дека не постои ништо поважно од тоа… Емотивно побогати и физички подмладени...

Fine Living

Доколку целата приказна околу корона вирусот ви се досади, зедно со мерките за социјална дистанца и едвај чекате да лутате по шума, имаме една...

Wall Street

Гигантски ТВ и понатаму ја нуди познатата елеганција и естетика на познатиот дански бренд… Bang & Olufsen брендот изгради своја репутација со мешавина на...

Fine Living

Новата Oceanco јахта, Esquel концепт е бестрашен модел дизајниран да ги истражува најоддалечените океани во светот…. Новата Oceanco јахта, Esquel концепт екстремна експедиција има...