Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Мажите ќе исчезнат од Земјата!

Според Џејни Грејвс, позната австралиска професорка, мажите дефинитивно ќе исчезнат после 5 000 000 години. Ако нејзините закључоци се точни, а таа е еден од најреспектираните научници во светот, процесот на исчезнувањето на претставниците на машкиот пол веќе е започнат.
Женскиот Х хромозом содржи  околу 1000 гени и дамите имаат среќа бидејќи имаат цели два од тој вид. Во почетокот и машкиот  Y хромозом имал толку гени но со тек на времето тие се намалиле до помалку од сто кај современите мажи. Тука е вклучен и SRY генот, кој одредува дали еден ембрион ќе биде од машки или женски пол. И додека претставничките на нежниот пол имаат два Х хромозоми, кај мажите Y хромозомот е само еден.
За време на парење женските хромозоми се во состојба да остваруваат важни генетски ремонти, тврди професорката. А при недостаток на женски пар Yхромозомите се преоптеретуваат и не можат да ги поправат грешките. Затоа на крајот дамите ќе ја добијат битката меѓу половите.
Според Џејни Грејвс после 5 000 000 години ќе исчезнат Y хромозомите, а со нив и мажите.
 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement