Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Лековитата моќ на морската вода

Морската вода многу благотворно се одразува врз телото на човекот. Во денешно време многу пациенти се лекуваат токму со нејзина помош.
Прочитејте како точно составот на морската вода влијае врз нашето тело.
Натриум хлиридот во морската вода ја одржува кисело-алкалната рамнотежа. Можеби сте забележале дека по неколку дена по капењето во морската вода, кожата ви изгледа поцврста и подмладена.
Калциумот не ослободува од стресот, ја подобрува состојбата на сврзното ткиво, штити од инфекции и помага за заздравување на раните.
Магнезиумот го подобрува метаболизмот, го спречува развојот на алергии, ги опушта мускулите, ја одстранува нервозата.
Бромот и сулфатот елиминираат патогени габични заболувања и имаат благотворно влијание врз кожата како целина.
Хлорот учествува во процесот на формирање на крвната плазма и желудечниот сок. Јодот ја враќа младоста и го намалува зголемениот крвен притисок. Го нормализира холестеролот и му помага на мозокот. Експертите сметаат дека развојот на менталните способности на детето зависи и од доволно количество јод, што го добива.
Цинкот го спречува развојот на тумори и го зајакнува имунолошкиот систем.
Железото штити од анемија и го транспортира кислородот до сите делови на телото.
Експертите советуват, по капењето во морската вода да не го измиеме телото веднаш, туку да почекаме неколку часа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement