• Сподели на:

Комбинацијата од мед и сусам лечи повеќе од 10 болести

___

Медот со сусам е комбинација која би требало почесто да се наоѓа на вашето дневно мени. Не само што е вкусна, туку е и супер лек за целокупното здравје.

Оваа природна смеса е извор на витамини Е, А и Б, минерали и омега 3 и 6 масни киселини.

Се препорачува да се консумира наутро, на гладен стомак од следниве неколку причини:

– го зајакнува имунитетот

– ја намалува желбата за слатко

– ги ублажува стомачните болки

– помага при гастритис, колитис и чир

– ги зајакнува коските

– ги стимулира менталните активности

– ја зголемува физичката издржливост

– го подобрува квалитетот на косата и кожата


Како се подготвува оваа мешавина?

Прилично едноставно, треба само да измешате 1 лажица мед со 1 лажица сусам. Мешајте додека не добиете смеса слична на алва.

Ова е количина за еден ден. Ако однапред подготвувате за повеќе денови, задолжително чувајте ја мешавината во стаклена тегла со капак.

kombinacijata-od-med-i-susam-leci-poveke-od-10-bolesti-02.JPG


Оставете коментар

___