Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Ќе и дадете ли шанса на менструалната чаша?

Менструалната чаша е еколошки и ефтин производ кој не претставува опасност за вашето здравје, а силиконскиот материјал од кој е изработена ја прави удобно средство за користење и хигиена.
За разлика од улошките и тампоните чашата не упива туку има мал резервоар кој ја собира течноста која истекува за време на менструација.
Менструалната чаша собира околу 30 мл менструална крв, а секоја жена за време на месечниот циклус средно ослободува од 60 до 120 мл менструална крв.
Предноста на менструалната чашка е тоа што треба да ја менувате на помал интервал од време за разлика од улошките и тампоните и освен тоа е за многукратна употреба.
Се препорачува откако ќе ја купите да ја сварите пред употреба 5 минути, а тоа треба да го правите и после крајот на менструалниот циклус за да биде чиста и стерилна за следната употреба.
Менструалната чаша се поставува како тампон во вагината, но веројатноста за непријатно чувство е минимална бидејќи е од мек силикон. 
Погледнете како изгледа и како се користи менструалната чаша:
httpv://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QfHF0p7X4MI
 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement