Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Какви се болести лечи оваа комбинација: Мед и цимет

Со мешавина од мед и цимет можат да се излечат голем број на болести.Тоа е научно потврдено; медот, ако се земе во редовнидози може да биде лек за дијабетичари.Во Weekly World News во бројот 17од јануари 1995 година се наведени следните болести кои можат да се излечат со мешавина на мед и цимет.

Срцеви заболувања: Направете паста од мед и цимет во прав, и намачкајте ја на леб.Ова мешавина го намалува холестеролот во артериитеи така го намалува ризикот од срцев удар.Исто така, оние кои веќе имале срцев удар со земање на оваа мешавина ќе го спречат следниот.

Редовна доза од оваа мешавина влијае на симптоми како што се губење на здивот и го зајакнува срцевиот мускул.

Во Америка и Канада, во многу старечки домови, пациентите се третирани со овој микс и како резултат е забележано враќање на флексибилноста на артериите и вените.

Артритис: Во чаша ставете еден дел мед, два дела млака вода и додадете една мала лажица цимет во прав,направете паста и истријте ги заболените делови од телото. Болката се намалува за две минути.

Пациентите кои страдаат од артритис можат, исто така,наутро и навечер да пијат солена топла вода со две лажици меди мала лажица цимет во прав.

Ако се зема редовно, може да се излечи дури и хроничен артритис.

На научните истражувања кои се направени на Универзитет во Копенхаген, беше утврдено дека 36,5%пациенти третирани со мешавина на една лажица мед и една лажица сол и цимет пред појадок,во рок од една недела беа целосно ослободени од болка,и во рок од еден месец речиси сите пријавени пациенти веќе немале болка и повторно станале мобилни.

Против опаѓање на косата:Оние кои страдаат од губење на косата и ќелавост можат да направат смеса од топло маслиново масло,една лажица мед и една лажичка цимет.

Пред спиење нанесете ја пастата и оставете да отстои приближно15 минути, а потоа исплакнете.  Ефективноста е утврдена дури и ако отстои само 5 минути.

Инфекции на уринарниот меур:Земете две лажици цимет и еднамала лажица мед во чаша млака вода и испијте го.

Оваа напивка ги убива бактериите во меурот.

Холестерол: Две лажици мед и три мали лажички циметсе меша со две чаши билен чај. Овој пијалок во рок од два часа го намалува холестеролот за 10%. Се зема 3 пати дневно , додека холестеролот не се намали до нормални  граници.

Грип: Оние кои страдаат од чести настинки треба да земат една лажица мед со 1/ 4 лажица цимет, три дена.

Со ова ќе се излечати хроничните синуси.

Имунолошкиот систем: Дневна доза од мед и цимет во прав го зајакнува имунолошкиот системи го штити телото од бактерии и вируси.

Научниците откриле дека медот има различни витаминии железо во големи количини.

Mозолчиња: Направете паста од три лажици мед иедна мала лажица цимет.

Ставете на мозолчињата пред спиење и оставете преку ноќта. Исплакнете со млака вода во утринските часови.

Ако се прави ова секој ден, за две недели мозолчињата ќе исчезнат.

Губење на тежината: Секој ден, половина час пред појадок на празен стомак

и навечер пред спиење,се пие напивка од една чаша вода која се вари со една лажица мед иедна мала лажица цимет.

Ако се зема редовно,гарантирано се слабее.

Исто така , редовното земање на овој пијалок не дозволува наслојување на нови маснотии.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Италијанската луксузна куќа Dolce & Gabbana ја претстави својата кампања Essentials есен/зима 2021 година во која се појавува супермоделот Бјанка Балти. Рекламната кампања за...

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Fine Living

Неверојатниот дом е дизајниран од познатиот архитект Золтан Пали. Имотот, кој беше домаќин на новата рекламна кампања на брендот Тифани во која беа вклучени...

Advertisement