Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Како да се ослободите од белите флеки по телото кои се појавуваат во лето?

„Tinea versicolor“ е габично обојување на кожата кое се јавува во текот на летните месеци. Станува збор за бели дамки кои најчесто се појавуваат на подрачјето кај вратот, а ако не се третираат можат да се прошират и по целото тело.

kako-da-se-oslobodite-od-belite-damki-po-teloto-001.jpg

Кои се причинителите?

– Пад на имунитетот

– Зголемено потење

– Сончање и одмор на влажни и топли места

– Мрсна кожа

Зошто се појавуваат?

Бројни микроби се собираат на површината од човечката кожа, а топлата кожа во комбинација со потењето, мртвите клетки и маснотиите кои ги лачи кожата се совршено место за развој на габи. Габите се манифестираат во облик на бели кружни дамки – депигментации на кожата кои може да започнат од мали дамки на вратот и во текот на летото да се прошират по целиот грб.

Ако сакате да се ослободите од ваквите дамки на кожата, употребете ги овие 5 природни лекови кои ги има во вашето домаќинство:

1. Пробиотик

Јогуртот е полн со добри бактерии кои помагаат телото да се бори против опасни микроогранизми меѓу кои е и „tinea versicolor“. Нанесете го обичниот јогурт или пробиотикот без шеќер на заболеното место, оставете да се исуши и измијте ја кожата. Постапката треба да се повторува неколку пати дневно.

2. Јаболков оцет

Оваа магична намирница се користи во целото домаќинство, а нејзината магија делува и на габичните инфекции. Јаболковиот оцет има природни антифунцидни својства поради кои е исклучителен борец против „tinea versicolor“.

Измешајте еднаква количина вода и јаболков оцет и со неа намокрете парче вата. Со ватата, тапкајте по заразените делови и оставете ја кожата да се исуши. Повторувајте ја постапката секогаш кога сте во можност.

3. Масло од чајно дрво

Етеричното масло од чајно дрво се користи уште од одамна за борба против габични инфекции на кожата, па затоа е и делотворно и за ваквиот проблем. Во сад измешајте лажица маслиново масло и 5-7 капки етерично масло од чајно дрво. Со парче вата, смесата нанесете ја на заразените места и оставите да делува во текот на целото време додека сте дома.

Прочитај

Uncategorized

2 октомври е најголемиот државен празник на Република Гвинеја. На овој ден, Гвинеја ја прославува независноста од Франција. 2018 е важна година, бидејќи токму...

Совети за Секс и Врска

Ја љубам мојата сопруга и не се срамам да го покажам тоа. Ја сакам наутро, кога е без грам шминка, сонлива и со коса која...

Лице

Сите знаеме дека маскарата не би требало да ја користиме подолго од 6 месеци, колку и да е во добра состојба, а пудрата не...

Совети за Фитнес

Младата студентка Алис Лајвинг пред само година дена се одлучила да живее здраво и со таа одлука се трансформирала во фитнес кралица. Алис имала...