Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Јаболков оцет, мед и пипер против настинки

Во зима настинките и грипозните состојби се редовно среќавана и мошне досадна појава.
Денес ќе ви понудиме една ефикасна рецепта со чија помош лесно ќе се справите со симптомите како запушен нос, кашлица, болки во грлото и сл.
Станува збор за домашно приготвен раствор од јаболков оцет, мед и лимон. Конзумацијата на овој препарат ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе ве снабди со енергија.
За приготвувањето ви се потребни: половина чаша вода, половина чаша јаболков оцет, супена лажица мед, лажичка лут црвен пипер и неколку парчиња лимон.
Сварете ја водата, исипете ја во стаклена тегла и додадете го јаболковиот оцет. Веднаш потоа додадете го пиперот, медот и измешајте.
После тоа додадете ги парчињата лимон и вдишувајте од пареата се додека течноста е врела и испарува, а откако ќе се олади почнете да пиете.
Можете да го користите овој раствор наместо чај, а ако црвениот пипер ви се чини премногу лут, слободно можете да го замените со истата доза ѓумбир.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Класични кожени патики Tabi High, добија нова улога во оваа модна сезона…. Maison Margiela и Reebok соработуваат долго време и заедно го освојуваат светот,...

Green Tea

Здрав, летен и исклучително пријатен! Како што се приближуваме до плажата, подготовките брзo се спремаат. Што подразбираме под тоа? Балансирана исхрана, многу вода, вежбање,...

Fine Living

Љубителите на архитектурата знаат дека има многу убави домови во делот Џорџтаун во Вашингтон, но не сите можат да се поврзат со најпознатата прва...

Fool Moon

Придружете се на нов, пооптимистички летен начин на живот следејќи четири едноставни совети. Летните месеци се неразделно поврзани со патувања, бесконечна забава и неисцрпен...

Advertisement