Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Гладувањето ги уништува мускулите

Кога ќе започнат со диета, многумина се одлучуваат на претерано гладување. Научниците покажале како гладувањето влијае на нашиот организам.

Истражување: Тим од лекари во Холандија ги испитале мускулите на осум здрави мажи, што биле подложни на експерименти од 72 часовно гладување. Бидејќи прескокнувале оброци 3 дена, овие мажи искусиле намалување на клучниот регулаторен мускул за 50 проценти. Да објасниме подобро, кога неговата активност опаѓа, се забрзува слабеењето на тонусот на мускулите, по што се активираат ќелиите задолжени за опстанок.

Што значи тоа: Дури и ако сте здрави и млади, прескокнувањето на оброци може да доведе до слабост и малаксаност каква што е типична за старите и болните особи. Исто така, друго истражување покажува дека прескокнувањето на оброците доведува до уништување на мускулите, и тоа најмногу кај старите особи.

Суштина: Вашите мускули се вашата сила.

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...