Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Габа која ги убива вирусите и го забавува растот на туморот

Секој знае дека габите се хранливи и се ниско-калоричен додаток на оброкот, но новите истражувања покажуваат дека тие би можеле да бидат корисно оружје во борбата против ракот.

Екстрактот од Јапонските печурки го убива сексуално преносливиот вирус ХПВ кој предизвикува рак на грлото на матката.

Хуман папилома вирусот (ХПВ ) е вообичаена и многу заразна инфекција која влијае на кожата и повеќето од влажните мембрани во телото, вклучувајќи го и грлото на матката, устата и грлото.

Повеќе од две третини од жените се инфицирани од вирусот во текот на животот, а некои видови можат да предизвикаат рак на матката.

Американската студија открива дека активниот екстракт-Хексозното соединение ( AHCC )- кое се наоѓа во шитаки печурките (јапонските печурки ) – може да има значајна улога во превенцијата од рак, предизвикани од ХПВ .

Во една студија на глувци, AHCC доведува до искоренување на ХПВ во рок од 90 дена. Таа, исто така го намали и растот на туморот на грлото на матката .

“Резултатите се многу охрабрувачки. Студијата , која започна 2008, покажува дека AHCC во себе има потенцијал за лекување од ХПВ “, вели професорот д-р Џудит Смит, од Универзитетот во Тексас.

AHCC делува како имунотерапија, што значи дека го користи имунолошкиот систем на телото во  борбата против болеста.

Човечките и лабораториски студии покажаа дека AHCC го зголемува бројот и активноста на природните клетки убијци, дендритичните клетки и цитокини, која му овозможува на телото да одговори ефикасно и да ја блокира инфекцијата и ширењето на туморот.

ХПВ ДНК се пронајдени во 99,7 отсто од биопсиите на ракот на матката, што е најголема причинска врска за било рак. Неколку други видови на рак се исто така поврзани со ХПВ , вклучувајќи ги аналниот 95%, 60% на грлото, 65% на вагината, 50% на вулвата и 35% на пенисот.

Екстрактот, исто така, го успорува развојот на рак на грлото на матката.

Д-р Смит изјавува: “И претходно сме развивале антивирусни режими, за успешно искоренување на инфекцијата, сакавме да се развие бениген протокол, бидејќи лековите имаат многу несакани нус ефекти”.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Како да се зајакне имунитетот? Еден начин е да се следи внесот на цинк. Поради некоја причина, овој микроелемент често се заборава, иако неговиот...

Cotton Club

Секој што ги вклучи социјалните мрежи во последните два дена не можеше да избегне вистински налет на мемиња и видеа чија sвезда беше топло...

Cotton Club

Комбинации на бои кои вреди да се погледнат! Бојата е деликатна работа. И можеби комбинирањето на боите е една од најтешките работи во модата....

Green Tea

Суви снегулкиЖитарките за појадок често содржат многу јаглени хидрати и шеќери. Како резултат, тие можат да доведат до скок на шеќерот во крвта што...

Advertisement