Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

„Еликсир на здравјето“ – Вода и лимон

Според редица спроведени анализи и истражувања, водата со малку лимонов сок е еден вид еликсир за здравје. И не знаеме дали тоа е навистина така или не, но категорично ви препорачуваме да ја пиете смесата секое утро зошто следново дефинитивно го знаеме:

  1. Го зајакнува имуниот систем, ја стимулира мозочната активност, го регулира крвниот притисок.
  2. Од растворот се слабее. Лимоновиот сок содржи пектин  што го намалува значително апетитот.
  3. Го забрзува метаболизмот, особено ако водата е топла. Освен тоа е докажано дека лимоновиот сок го подобрува и регулира варењето на храната.
  4. Водата во комбинација со сок од лимон делува како диуретик. Што значи дека ќе ви помогне да се ослободите од излишните задржани течности во организмот.
  5. Ја прави кожата сјајна и затегната. Витаминот Ц е одличен борец против брчки и флеки. Се смета дека целосно го забавува процесот на стареење на кожата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Веќе може да ги следите трендовите што ќе преовладуваат во текот на следните неколку месеци! Температурата постојано се зголемува и сончевите денови станаа дел...

Green Tea

Експертите истакнуваат – Ова се најкорисните витамини и минерали за вашето тело! Важно е нашата диета да е богата со витамини и минерали, а...

Fool Moon

Холивудската звезда која светот ќе го освои со филмот „Доручек кај Тифани“, „Празник во Рим“ и „Сабрина“, по многу работи беше единствена и предизвикуваше...

Fine Living

Куќата е дизајнирана од мајката на пејачката, Тиш Сајрус. Мајли Сајрус е без сомнение една од најуспешните пејачки од својата генерација, која предизвика бројни...

Advertisement