Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Ефикасен пијалок за намалување на холестеролот

Пијалокот направен од јаболка и збогатен со уште некои додатоци има ароматичен и сладок вкус без додавање на рафиниран шеќер и хемикалии, а добар е за вашето здравје од повеќе причини.

Го намалува лошиот  холестерол

– Го намалува ризикот од Алцхајмерова болест

– Го намалува ризикот од дијабетес

– Ја зголемува издржливоста и физичката сила на телото

– Заштитува од рак на дебелото црево

– Го подига имунолошкиот систем

– Спречува катаракта

– Одлично делува врз сјајот и белината на кожата

– Го заштитува срцето

– Го намалува ризикот од астма

– Ги прави забите побели!

СОСТОЈКИ:

– 2 јаболка

– 1 банана

– 2 урми

– 1/2 лажиче мелени семки од тиква

– 1/2 лажиче ванила

– 1 чаша кокосова вода (или сите делови од кокосот, доколку се користи свеж)

– 1 чаша спанаќ

Ставете ги сите состојки на највисока брзина во блендерот. Во мешавината додадете цимет,  кардамом и каранфилче, сервирајте во висока чаша со две коцки мраз и уживајте во придобивките на овој неверојатен пијалок!

 

Прочитај

Wall Street

Иако на секого од нас му стана јасно дека пандемијата, корона вирусот нема да исчезне туку така, Ferrari брендот крои планови како да го...

Fine Living

Ремек дело од педесетите години од минатиот век, кое беше дизајнирано од угледниот американски архитект Френк Лојд Рајт, сега се наоѓа на продажба… Познат...

Cotton Club

Бисерите се носат веќе со векови – всушност, тие се највредниот подарок кај кинеските благородници уште од 2300 годиа пред нашата ера, додека во...

Cotton Club

Заедно со сите свои преубави новитети, Montblanc брендот лансираа и една старомоден примерок кој е дел од нивната 1858 колекција… Новитетот доби дизајнерски елемент...