• Сподели на:

Домашно какао за регулирање на притисокот и подобро помнење

___

За домашно какао кое ќе ви помогне да се сконцентрирате, да го подобрите памтењето и да го намалите крвниот притисок, потребни ви се само 4 состојки.

За да се стоплите а воедно и да си го сочувате здравјето во овие студени денови, еве какво какао може да му подготвите на целото семејство.

Состојки:

  • 1 чаша бадемово млеко
  • 1 кафена лажица какао во прав
  • 2 кафени лажици рендано темно чоколадо
  • Мед по желба

Подготовка:

Стоплете го млекото, но не дозволувајте да зоврие. Додадете го медот и добро растопете го, а потоа додадете го и какаото.

По неколку минути мешање ставете го темното чоколадо и оставете течноста да зоврие.

Претурете во чаши и уживајте!


Оставете коментар

___