Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Домашни лекови против инфекции на уринарниот систем

Ова се неколку домашни рецепти за лек кој ќе ви помогне лесно да ги надминете инфекциите на уринарниот систем:
Прво и најважно правило е да се пијат многу течности, за да се прочистат мочните канали и бубрезите од бактериите кои ги нападнале. Освен многу вода, треба да се пијат и одредени видови на чаеви кои се наменети токму за таа цел.
Сок од брусница
Сокот од брусница е добар лек, а воедно и добра превентива. Измешајте 60 мл вода, 125 мл незасладен сод од брусница и 60 мл јаболков оцет. Како превенција е добро да земате и по една лажица мармалад од брусница или по еден грст суви брусници.
Чај од магдонос
Магдоносот е природен диуретик, па е лесно со него да ги исфрлите бактериите кои ги нападнале мочните канали. 20 гр исецкан магдонос прелијте го со 2,5 л врела вода и варете пет минути. Поклопете го садот и оставете нека отстои  околу 15 мин, а потоа процедете и пијте го во рок од три часа.
 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement