Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Домашен сируп од жалфија против кашлица

Зовријте чај од 40 гр жалфија и 600 мл вода. Растопете 300 гр шеќер без вода на не многу висока температура. Тргнете го чајот од оган и додадете сируп од шеќер во чајот. Добиениот сируп мешајте го на ниска температура еден час. Кога чајот ќе биде со густина на мед, изладете го и чувајте го во стерилен стаклен сад во фрижидер.
Дозирање: за возрасни 3 пати на ден по една голема лажица, деца 3 пати на ден по една мала лажица.
Овој природен сируп го смирува кашлањето, и одличен  е за пушачи. Сепак ако кашлањето потрае подолго и ако е придружено со температура, побарајте совет од вашиот лекар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement