Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Домашен лек за болно грло

Настрана од вирусите, другиот главен виновник за појавата на болки во грлото,е климатизацијата, која излегува како меч со две острици. Од една страна, таа значително ја намалува температурата во просториите, но од друга, таа може да го воспали грлото. Грлото се воспалува токму поради оваа нагла промена на температурата и најмногу поради сушењето на воздухот во просториите во кои работи клаиматизацијата. Кога грлото ќе се воспали, имаме две опции за акција – да купиме лек од најблиската аптека или да побараме помош од народната медицина.

По сите апели за здрав начин на живот и здрава исхрана, неспорно сите адути се во рацете на природата и она што таа ни дала. Прво, затоа што е корисно и второ, затоа што нема непотребни дополнителни додатоци кои се ставаат во лековите, освен нивните главни состојки. Најдобар асистент при воспалено грло е витаминот Ц, кој го зајакнува имунолошкиот систем, и тој самиот ќе се справи со настанатите проблеми. Полн со витамин Ц е лимонот. Ако кон него додадеме и малку мед, ќе добиеме совршено средство за лекување на болките во грлото. За таа цел истискајте сок од еден лимон. Кон него додадете една лажица мед. Пијте го овој сок и ќе видите дека во утринските часови, болките во грлото значително ќе се намалат и многу брзо ќе се вратите во совршена форма.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement