Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Диета за лечење на најтешките болести – посебно осмислена за тумори

Многубројни се пациентите на сите континенти кои тврдат дека се излечиле и ракот се повлекол, како и други тешки болести користејќи ги протоколот на докторката Будвиг: смеса од младо сирење, ленено масло и семки која ќе ве спаси.

Ќе ве запознаеме со еден од најценетите немедицински протоколи на светот кој е осмислен за лечење на најтешките болести, а посебно тумор. Се работи за протеинско -маслен протокол кој го осмислила германската докторка по биохемија Јоана Будвиг.

Протоколот се состои од консумирање на смеса направена од младо сирење, ленени семки и масло, и од препораки кои видови на храна треба да се јадат, а кои да се избегнуваат. Протоколот е многу признат и многу успешен во лечењето на најтешките болести, а се применува буквално низ целата земја, посебно во западната цивилизација. За оваа метода може да се рече дека веројатно е најуспешниот и најраширениот алтернативен начин на лечење на тумор и други болести кој не вклучува хемикалии и лекови.

Иако протоколот е развиен за цел на лечење на одредени видови рак, успешно е користен и кај дегенеративните болести, артритис, дијабетес, висок притисок, мултиплекс склероза, срцеви заболувања, псоријаза и други заболувања. Докторката Будвиг, нејзините колеги и следбеници тврдат дека имале голем број на случаи на намалување или повлекување на различни видови рак.

Состојки за еднодневна доза од смесата за тешко заболување:

–          6 супени лажици ленено масло

–          12 супени лажици младо кравјо сирење

–          4 супени лажици сирови семки од лен

Измешајте го сирењето и маслото во сад и мешајте со миксерот 1-2 минути додека не добиете еднолична пенеста смеса во која не се забележува маслото. Потоа сомелете ги семките од лен во мелница за кафе во траење од 10-15 секунди. Додадете ги семките во смесата со сирење и масло и се одново измешајте. На крај можете, но не морате да додадете лажичка домашен сиров мед.

Измешајте се уште еднаш. Смесата треба да се консумира исклучиво свежо направена во рок од максимално 15 минути од кога е направена. Семките од лен смелете ги пред мешање, не ги мелете однапред или да ги купите сомелени бидејќи доаѓа до оксидација и губење на потребните вредности.

За полесните случаи и заболувања, превентивна употреба содржи половина од наведената доза за ден. Смесата се користи секој ден, а кај потешките болести се користи трајно, односно доживотно.

Во смесата можете да додадете ако вие е полесно, сите видови на зеленчук и овошје или сирови јаткасти плодови.

Ладно процедено масло од лен можете да најдете во поголемите маркети и продавници за здрава храна, а по неговото отворање важно е да го чувате во фрижидер, бидејќи е лесно расипливо.

Во одредени случаи на почетокот на примената доаѓа до лесна вртоглавица кај некои пациенти, а во тој случај се препорачува првите неколку дена од консумирањето да се пие чај од нане кој ќе на намали вртоглавицата.

Протоколот подразбира дозволена и забранета храна и пијалаци првенствено за заболените од рак:

Дозволена и препорачана храна

Стевија како засладувач, сиров домашен мед, урми, смокви и бобинки.

Сите билки и зеленчук без додатоци, сирово или сушено, може и замрзнато.

Сите јаткасти плодови, но сирови непржени, освен кикиритките.

Сирово и необработено какао и незасладено кокосово млеко.

Сите чаеви.

Сите видови интегрално брашно.

Кисели краставички и останати исклучиво природно скиселени производи без конзерванс.

Сите видови овошје без додаден шекер.

Маслиново и други видови ладно цедено масло, нерафинирано.

Немасни сирења.

Изложување на сонце кога и да е возможно, но не и на летното јако сонце, туку на утринското и вечерното сонце со што повеќе движење, 2-3 литра вода на ден.

Умерено или малку пилешко или мисиркино ( домашно) и сина риба.

Што да се избегнува

Хидрогенизирани масти и рафинирано масло.

Животинска маст.

Месо, особено сите видови на свинско како и сите видови на црвено месо.

Морски плодови ( ракови, шкампи и сите видови на риба со тврда лушпа)

Белиот леб и сите тестенини од бело брашно се забрането.

Секоја обработена и конзервирана храна.

Сите хемиски производи за домаќинство( да се користи, на пример сода бикарбона за чистење)

Забрането е да се користи микробранова, тефлонски и алуминиумски садови, да се користи само порцелан, нерѓосувачки челик, огноотпорни садови и слично.

Оваа листа на некои од дозволените и забранетите работи за користење во протоколот првенствено се однесуваат на заболените од рак, но е многу корисен водич и за здравите луѓе во превенција на ракот и други тешки болести.

Прочитај

Green Tea

Се разбира, наводнување на растенијата и оптималното ниво на светлина се некои од најважните фактори кои ги одржуваат во живот, но ако сакате да...

Fine Living

Иако е лесно да се придржувате до пропишани мерки како физичка оддалеченост и да носите маска, додека патувате со авион е многу потешко, особено...

Cotton Club

По долгиот годишен одмор, Џенифер Лопез се врати на деловните обврски. Латиноамериканската дива моментално снима видео за нејзината нова песна во Њујорк. Тоа е...

Green Tea

Изложеноста на високи температури и екстремна топлина во текот на подолг временски период може да го постават вашето тело во состојба на прегревање. Ова...