Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Дарко е медицински феномен: Дознајте како без лекови го победил ракот!

Во последните 10 години од својот живот 58 годишниот Дарко Дукарич од Осјек нема што не проживеал – од карцином на дебелото црево, туморно ткиво на вратот, артроза на десниот колк и артритис, па се до тежок инфаркт. И покрај тоа овој човек е уникатен медицински феномен со оглед на тоа дека веќе неколку години не пие никакви лекови и е потполно здрав.

Дарко раскажува како се излечил исклучиво со сопствена терапија и тоа кога одлучил да го смени режимот на исхрана и да јаде само свежо овошје и зеленчук.

“Ми препишаа 5 разнични лекарства. Но одлучив дека е доста од хемија и свртев нов лист. Во почетокот сеуште јадев риба, а сега мојата исхрана се состои од 90% овошје и 10% зеленчук. Единствената термички обратена храна што ја конзумирам е печен компир зачинет со сок од лимон. Сега сум свесен зошто се разболев: И се спротивставував на природата и јадев мртва храна. Од пороците понекогаш само ќе се напијам црно кафе без шеќер. Сите анализи покажуваат дека сум сосема здрав, а дијагнозата гласеше само уште неколку месеци живот. Мислам дека сум поздрав отколку во младоста. Сега мојата цел е да доживеам 100 години“, раскажува Дарко, човекот што успеа да и побегне на смртта со силата на даровите од природата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Според архитектурата, би рекле дека сте во Тунис или Мароко, а всушност сте во татковината на витезите од Малта, најголемиот симбол за одбрана на...

Cotton Club

Италијанската луксузна куќа Dolce & Gabbana ја претстави својата кампања Essentials есен/зима 2021 година во која се појавува супермоделот Бјанка Балти. Рекламната кампања за...

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Advertisement