• Сподели на:

Чај од лимон и ѓумбир против мигрена

___

Доколку патите од напад на мигрена, пробајте го овој домашен чај кој може да ги намали симптомите и да ја ублажи болката.

Една мала лажица од сув ѓумбир во прав измешајте го со 2,5 dl врела вода. Оставете го да се олади па додајте ½ лимон и пијте го пијалокот додета е топол. Чајот од ѓумбир и лимонот пијте го неколку дена (3-4 шолји на ден), а корисно е да се пие и во период кога симптомите на мигрена не се изразени за да следната главоболка која ја имате да биде многу полесна.


Оставете коментар

___