Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Брз тест: Проверете дали сте под стрес?

Доколку вашиот живот постајано е во петта брзина, голема е веројатноста да сте под стрес. Но сега тоа можете да го проверите благодарение на брзиот тест осмислен во Англија.
Благодарение на овој тест за само неколку секунди можете да проверите дали сте под стрес. Британскиот професор по психологија Акојоши Китаока смислил брз оптички тест кој го мери нивото на стрес на кој луѓето се изложени.
Станува збор за таканаречената “ротациона змија“ која не се движи доколку сте совршено смирени и опуштени. Меѓутоа кај луѓето кои се напнати и под стрес, оваа змија мрда.
Во случај ако овие шарени кругови мрдаат со голема брзина, тогаш станува збор за човек кој би требало веднаш да побара стручна помош.
Ilustracija: ritsumei.ac.jp

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement