Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Ако сакате да ослабете- гледајте хорор филмови

Новото истражување покажало дека луѓето додека гледаат хорор филмови како “Ајкула“ и “Истерувач на ѓаволи“, може да се согорат околу 200 калории, пренесува “Дејли телеграф“.
Научниците од Универзитетот во Вестминистер ја измериле вкупната потрошувачка на енергија на десет испитаници кои гледале селекција од десет хорор филмови.
Забележувајќи го нивниот пулс, нивото на внес на кислород и ослободен јаглерод диоксид, откриле дека бројот на потрошени калории во просек се зголемил за една третина во текот на следењето на филмовите.
Испитаниците за време на траењето на секој филм согореле калории колку што приближно содржи една табла чоколадо и колку би согореле за време на получасовна прошетка.
Истражувањето открило дека филмовите со сцени кои ги тераат гледачите да потскокнуваат од страв најдобри за согорување калории бидејќи срцето нагло ја забрзува работата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

КУЈНА

Овој ликер го има мирисот на најубавиот христијански празник – Божик. Мирис на зима и топлина кој ќе го опие вашиот дом. Потребно е:...

____совети и како да

Косата е составена од протеини и таа ја добива својата природна пигментација поради приуството на пигментот кој се нарекува меланин. Една од главните причини...

ДИ ДЕЈ

Погледнете го топ моделот Кејт Аптон во новата  Beach Bunny Bride колекција, која е дизајнирана од страна на Криси Тиген. Претстојаната венчавка на Триген...

Advertisement